CracowWeddings

www.cracowweddings.com

Angelika +48 504 017 311
Piotr +48 721 764 000

Pół żartem, pół serio - o współczesnych przesądach ślubnych, cz.2

29 kwietnia 2009

slub-w-deszczuDzień ślubu to czas bardzo stresujący dla każdej pary młodej. Chcą, aby wszystko potoczyło się zgodnie z ustalanym od kilku miesięcy scenariuszem. Starają się wczuć się w swoją rolę i pragną, aby to był ten wyjątkowy dzień. Wierzą, że zastosowanie pewnych ?trick?ów?, sprawdzonych przez mamy i babcie pomoże im przeżyć ten dzień w sposób, który pozwoli im na bycie szczęśliwym przez całe życie.

1) Przed wyjściem z domu

Przyszłe szczęście i powodzenie w małżeństwie można wywróżyć już z tego, jaka pogoda towarzyszy młodym w dniu ślubu.Jeśli dzień nie zapowiada się najlepiej, para młoda nie powinna się tym przejmować. Deszcz uważa się za przepowiednię urodzaju i bogactwa. Burzę, szczególnie kiedy następuje po niej tęcza - za preludium do szczęścia. Nawet obfite opady śniegu dobrze się kojarzą - wszak niebo nie skąpi młodym swojego puchu. Słońce to oczywiście także dobra wróżba: szczęścia, pogody i radości.
Spadająca z góry woda, jako element niezbędny do wszelkiej wegetacji, oznacza przede wszystkim jej początek. Krople są zatem uważane za semen virile, męskie nasienie, które zapładnia postrzeganą jako kobietę ziemię, uosobienie mocy rozrodczych. Padający podczas rytuałów przejścia deszcz, traktowany jest jako dobry prognostyk. Jego płodnościowy sens przypisywany jest szczególnie w momencie, gdy spadnie na weselny orszak. Zapowiada to pomyślność państwa młodych, wróży bogactwo, sukcesy w uprawach, liczne potomstwo, itd.
Słońce poprzez swoje wschody inicjuje dzień, jest źródłem światła, przez co ?stwarza? widzialny świat i rozstrzyga o jego kształtach. Jako ognista kula zawiera w sobie symbolikę ognia ? ma zdolność zapładniania, dawania życia, natomiast jego ciepło jest niezbędne w procesie wegetacji. Jego niezmienny kolisty kształt, złoty kolor i stały rytm wschodów i zachodów pozwalają widzieć w nim znak wieczności i powtarzającej się regeneracji świata.
W drodze do kościoła w żadnym wypadku nie wolno zawracać, bądź też organizować postojów - może to oznaczać niekorzystny zawrót bądź postój w przyszłym związku małżeńskim. Można wziąć ten zwyczaj za przejaw magii transmisyjnej, próba ochronienia przed złymi mocami i niedopuszczenia ich do siebie.
Szczęście dopisze także tym młodym, którzy przed ceremonią ślubną wypatrzą białego ptaka np. gołębia. bialy-golabCharakteryzując symbolikę gołębia trzeba zauważyć, iż o jego kulturowym znaczeniu decyduje przede wszystkim jasne upierzenie i gruchanie przypominające odgłosy miłosnych zalotów. Takie zachowanie to manifestacja siły łączącego gołębie uczucia, sama gołębica zaś jest synonimem urody, miłości, łagodności i czystości.

2) Obrzędy obowiązujące podczas ceremonii ślubnej

Już od progu kościoła para młoda powinna być czujna i uważać, aby przekroczyć go prawą nogą. To zapewni im szczęście. Nie mogą także potknąć się na progu, ani w drodze do ołtarza, gdyż jest to zły znak i może zapowiadać ?potknięcia? na nowej drodze życia.
Powszechne jest w różnych kulturach wartościowanie dodatnie prawej strony, gdyż wiąże się ona z mocą, rozwojem, jasnością, lewa natomiast stanowi dla niej antytezę, związana jest z niepewnością, słabością, złem i niepokojem. Próg natomiast współtworzy fragment granicy między dwiema przestrzeniami. Jego znaczenie wynika z dwoistego charakteru: rozdzielania przestrzeni i szansy na przemieszczanie się między dwoma obszarami. W myśleniu symbolicznym próg może być utożsamiany z punktami krytycznymi, jakie pojawiają się przy przechodzeniu między dwoma stanami rzeczy czy też statusami osób, np. panna ? mężatka.
Dla przyszłych małżonków wróżbą są także palące się na ołtarzu świece. One również  decydują o powodzeniu, bądź teżswiece-na-oltarzu niepowodzeniu w związku. Ich duże znaczenie może wynikać z symbolicznego znaczenia. Świeca może być symbolem ludzkiego życia, które toczy się w uporządkowanym świecie, zagrożonym przez otaczający mrok i wieczność. Jej spalanie się oznacza upływający czas, niosący ze sobą destrukcję, rozpad form i śmierć.
Popularne wśród młodych par są także przesądy dotyczące świadków, na przykład powinna nim być osoba stanu wolnego. Druhna panny młodej nie może być w dniu ceremonii w ciąży. Świadkami na ślubie nie powinna być także para, np. swoich przyjaciół, bo to przyniesie im pecha i pewnie nie będą razem. Para, bowiem tylko raz powinna stawać razem przed ołtarzem - na własnym ślubie.
Wiele z przesądów obecnie panujących wśród młodych odnosi się do przyszłej dominacji którejś ze stron w związku. I tak nakrycie rąbkiem sukni buta pana młodego symbolizuje, że w małżeństwie żona będzie go miała ?pod pantoflem?, podczas przysięgi, kiedy ksiądz owija dłonie młodych stułą - w zależności od tego czyja dłoń znajdzie się na górze, ta osoba będzie rządzić w związku, powyższa wróżba spełni się także dla osoby, która pierwsza powstanie z klęczek po błogosławieństwie udzielonym przez kapłana, nałożenie pannie młodej obrączki aż po nasadę palca symbolizuje dominację pana młodego we wspólnym życiu.
Ważnym elementem podczas ceremonii ślubnej są obrączki. To niezaprzeczalny atrybut małżeństwa. Związanych z nimi jest wiele funkcjonujących wśród współczesnych nowożeńców przesądów. Jeśli świadkowie zapomną zabrać ich sobą na ślub, młodych małżonków czeka wiele niepowodzeń. Należy także ostrożnie się z nimi obchodzić podczas ceremonii, gdyż upuszczenie obrączki przez ołtarzem zapowiada nieszczęście lub nawet śmierć osoby, której się to przydarzyło. Obrączkę, która upadła może podnieść tylko ksiądz lub drużba. Jeśli podczas obrzędu któreś z małżonków pomyli palec, na który wkłada się obrączkę, może to oznaczać niewierność w małżeństwie.
ryzPo zakończeniu ceremonii para młoda powinna trafić pod jak największy deszcz z ryżu - jest to symbolem płodności oraz zdrowego potomstwa. Obsypywanie w starożytnej Grecji i Rzymie panny młodej orzechami miało zapewnić płodność i wszelkie obfitości, dziś kontynuowane jako obsypywanie młodych ziarnami zbóż lub ryżu czy też drobnymi monetami.
Pierwszą osobą, która składa życzenia parze młodej powinien być mężczyzna, najlepiej świadek. Także życzenia złożone przez przypadkowo obecną w kościele osobę, to dla młodych wyjątkowo dobra wróżba.