CracowWeddings

www.cracowweddings.com

Angelika +48 504 017 311
Piotr +48 721 764 000

Ślub w piątek

19 kwietnia 2009

slub-koscielnyPiątkowe śluby stają się coraz bardziej popularne. Najczęstszym powodem organizacji uroczystości w ten właśnie dzień jest brak wolnych terminów w salach weselnych i restauracjach. Te najbardziej oblegane mają zarezerwowane sobotnie terminy na półtorej, dwa lata do przodu. Dlatego narzeczeni decydują się na przeniesienie ceremonii na inny dzień tygodnia. Jeśli jest to np. czwartek czy niedziela ze ślubami kościelnymi nie ma wówczas problemu. Kłopoty mogą się jednak pojawić, jeśli będziecie chcieli urządzić ślub właśnie w piątek, dzień pokutny w tradycji chrześcijańskiej.

Obecnie katolicki ślub kościelny może odbyć się każdego dnia, z wyjątkiem Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty. Według wskazań Episkopatu Polski, tylko w wyjątkowych wypadkach można błogosławić katolicki związek małżeński w Adwencie lub w Wielkim Poście. Powinny to być jednak sytuacje wyjątkowe, a nie powtarzająca się praktyka.
Na terenie Krakowa, czy któregokolwiek z większych miast w przeważającej liczbie parafii piątkowe śluby nie są już nowością. Jeżeli istnieje praktyczny powód, by zawierać ślub w piątek, księża zgadzają się bez problemów. Trzeba jednak pamiętać, by uzyskać dyspensę na ten dzień u proboszcza parafii, na terenie której ma odbyć się przyjęcie weselne.
Z trudnościami możecie się jednak spotkać, jeśli będziecie chcieli urządzić ślub w piątek w mniejszej miejscowości. Tam księża bywają bardziej radykalni i tradycyjni. Często wynika to z tego, iż nie chcą ?narażać się? miejscowej społeczności :). W takich przypadkach warto pomyśleć o przeniesieniu ślubu na czwartek lub znalezieniu piątku, na który przypada święto kościelne (jak np. 19 czerwca  tego roku, gdzie obchodzona jest uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa). W taki dzień post zniesiony jest odgórnie w całym Kościele i nie ma problemów z uzyskaniem zgody na ślub.
Bardzo dużo zależy także od nastawienia i chęci konkretnego księdza. Zdarza się, że na terenie tej samej parafii u jednego księdza uzyskacie zgodę od ręki, od innego zostaniecie odprawieni z przysłowiowym kwitkiem. Dlatego nie warto się od razu zniechęcać.
Jeśli tylko macie chęć i możliwość na organizację waszego ślubu i przyjęcia w piątek czy w inny dzień tygodnia ? nie wahajcie się. Niesie to osobą spore korzyści. Łatwiej jest o rezerwację wymarzonej sali, ale także dobrego fotografa, zespołu, DJ-a czy wizyty u ulubionej fryzjerki czy makijażystki. Często możecie wynegocjować na ten dzień także dużo korzystniejsze ceny. Warto więc chyba przemyśleć koncepcję ?nie-sobotniego? ślubu.