CracowWeddings

www.cracowweddings.com

Angelika +48 504 017 311
Piotr +48 721 764 000

Hinduski ślub w Krakowie

20 czerwca 2011

122W maju miałyśmy okazję organizować ślub i wesele właśnie w tradycji hinduskiej. Tradycyjnie zaślubiny odbyły się w namiocie, a wokół było mnóstwo barwnych i pachnących kwiatów. Wspaniała uroczystość, piękna para, niezwykłe przyjęcie.

Przygotowując się do organizacji zebrałyśmy kilka informacji o ślubach hinduskich, oczywiście w zależności od regionu, odłamu wiary mogą one różnić się między sobą, jednak zawsze są przecież niezwykłą deklaracją miłości na całe życie.
Na dzień przed ślubem, dłonie i stopy Panny Młodej ozdabia się tradycyjnymi tatuażami z henny, nazywanymi „menhendi”. Narzeczonych namaszcza się kurkumą, a także olejkami. Potem następuje kąpiel przy śpiewie mantry wedyjskiej.
Ceremonia zaślubin zwykle odbywa się w namiocie, na środku którego ustawia się specjalny podest dla nowożeńców. Młoda para siedzi oddzielona zasłoną, którą powoli odsłania się w czasie modlitw odprawianych przez bramina.
Pan Młody przyjmuje swoją przyszłą żonę z rąk jej ojca i przyrzeka uczciwość w pobożności, bogactwie, jak również w rozkoszy. Dalej Młodzi składają ofiarę z topionego masła i ryżu. Panna Młoda ma za zadanie wsypać do ognia ziarenka ryżu, a następnie już z panem młodym stawia pierwsze wspólne siedem kroków.
Dla Hindusów ślub jest zobowiązaniem na cale życie i stanowi drogę duchowego rozwoju. Wesele jest bardzo huczne, często trwające nawet kilka dni, a cały jego koszt pokrywają rodzice Panny Młodej.