CracowWeddings

www.cracowweddings.com

Angelika +48 504 017 311
Piotr +48 721 764 000

Alkohol - ile i za ile?

7 września 2012

Alcohol CracowWeddingsSkąd? Jaki? I ile alkoholu na wesele?
Dobór menu i odpowiedniego alkoholu jest na każdym, a już szczególnie na polskim weselu kwestią niezwykle istotną. Podczas gdy stoły uginają się pod różnego rodzaju smakowitościami, nie brakuje ciast i słodkich atrakcji, nie może również zabraknąć odpowiedniej ilości alkoholu.
Najczęściej państwo młodzi kupują wódkę. Na przeciętnym weselu stawia się przeciętnie 0,5 l wódki na osobę. Należy przy tym pamiętać, że alkohol nigdy nie jest wliczony w cenę menu, o trunki należy zadbać oddzielnie. Tak więc zakładając zaproszenie 50 dorosłych osób należy założyć zakup około 25 wódki. Ale oczywiste jest, że tyle to zdecydowanie za mało, bowiem czego jak czego, ale alkoholu na weselu zabraknąć nie może.  Wiele osób nagradza wódką zwycięzców w konkursach oraz daje gościom po butelce na odchodne. A jeśli w grę wchodzą także poprawiny na pewno liczbę butelek należy podwoić. Dodatkowo trzeba przewidzieć alkohol na tzw. bramy.
Wiele par, oprócz wódki, częstuje swoich gości winem. Popularne jest w ostatnim czasie wino różowe – to miła odmiana na weselu. Najbezpieczniej jest kupować  wino półsłodkie bądź półwytrawne, dzięki temu masz szansę wpasować się w gust większej części gości. Poza tym nie zapominaj, że wiele osób nie znosi wódki. W takim wypadku wino to dobre rozwiązanie.
Ukłonem w stronę gości jest zapewnienie szerszego wyboru alkoholi niż tylko czysta wódka. Dobrze wyposażony barek weselny powinien zawierać czerwone i białe wino, dwie lub trzy wódki kolorowe oraz whisky lub brandy.

Coraz częściej wiele osób decyduje się na drink bar. Można zdecydować się na jego w pełni profesjonalną, ale droższą wersję z wynajęciem kelnera, który za opłatą będzie przyrządzał gościom różne drinki. Oczywiście w tej wersji alkohol jest płatny oddzielnie. Niektórzy wystawiają po prostu różne drinki, które goście komponują sobie sami.
Na weselu można też podawać piwo, dobrze sprawdzi się w przypadku serwowania dań z grilla lub wiejskiego bufetu, jest też świetnym pomysłem na poprawiny, które są z reguły mniej formalne i coraz częściej organizowane właśnie na zewnątrz z wykorzystaniem grilla czy nawet prawdziwego ogniska.
Ile będzie cię to kosztować? Cóż, nie ma co ukrywać, że alkohol nie jest tani. Pół litra wódki w hurcie to średnio 30 zł (niektóre kupisz za 20 zł, a za niektóre trzeba zapłacić 50 nawet 100 zł). Do tego wino – tutaj ceny za butelkę są bardzo rozbieżne. Wino można kupić już za 10 zł, ale za 50  i 200 zł również.
Podczas odwiedzin restauracji i miejsc na wesele wiele par zaskakiwanych jest pojęciem tzw. „korkowego”. Co to takiego?
Korkowe to pewna opłata, którą należy uiścić za każdą otwartą butelkę w lokalu, w którym organizujecie wesele.  W praktyce wygląda to tak, że przynosicie swój alkohol na wesele i od każdej butelki płacicie jakąś ustaloną kwotę, np. 5/10 zł. Bardzo często korkowe liczone jest od całości alkoholu – wartości. Czyli za alkohol o wartości 2000 zł opłata od niej wyniesie pewną część jego wartości 10-20% w zależności od lokalu. To bardzo ważne, aby zapytać wmiejscu przyjęcia jak wyglądają zasady dotyczące serwowania i rozliczania alkoholu.