CracowWeddings

www.cracowweddings.com

Angelika +48 504 017 311
Piotr +48 721 764 000

Alkohol ze smakiem

4 stycznia 2013

alkohol na weselu

Wódka zawsze zimna, szampan w lodzie, piwo z pianką a wino w zależności od koloru.

Szampan – podaje się zwykle już w przygotowanych kieliszkach, na toast na wejście lub pierwszy po obiedzie. Dobrze schłodzonego szampana serwuje obsługa lokalu/kelnerzy z tac przy wejściu na salę lub bezpośrednio do stołów.


Wino - dobrze jest część butelek ustawić na stołach już na starcie. Dopiero, gdy te podane na początku zostaną opróżnione, podaje się pozostałe. W zależności od koloru serwowanego wina podajemy je: czerwone - w temperaturze pokojowej (nie więcej niż 19°C); białe w zależności od słodkości, im słodsze tym chłodniejsze, a im starsze wino białe, tym bardziej zbliżona temperatura do temperatury piwnicy. Generalna zasada głosi, że wino nie powinno być cieplejsze niż 18°C i chłodniejsze niż 7°C.
Wódka - powinna zostać podana, kiedy goście weselni zasiądą do stołów –musi być dobrze schłodzona do 8-10°C (należy pamiętać, że szybko się nagrzewa, zwłaszcza latem). Wiaderka z zimną wodą i lodem (coolery) to zatem bardzo dobry pomysł. Ciepła wódka jest niedobra i łatwiej można się nią upić. Resztę alkoholu należy przechowywać w lodówce. Dobrze jest na weselu mieć osobę, która będzie wymieniać puste butelki na pełne. Jeśli nie robią tego kelnerzy, zwykle zajmuje się tym tata Pana Młodego lub Panny Młodej, ewentualnie świadek lub brat (zaufany i odporny na toasty;)). Osoba od alkoholu wódkę może rozdawać z plecionego kosza – będzie jej wygodniej i wygląda to bardziej stosownie.

Piwo - zazwyczaj bardziej odpowiednie na poprawiny, ale w trakcie wesela również możemy je podawać. Może być butelkowane w różnych smakach lub serwowane z beczek przy specjalnym dystrybutorze, którego obsługą zazwyczaj zajmują się kelnerzy.

Jeśli mowa o alkoholu, trzeba również  wyjaśnić sprawę kieliszków. Goście powinni mieć  kieliszki do wina i wódki, gdy podajemy oba trunki. Do wódki – najlepiej niewielkie kieliszki (ok. 25 ml), szczególnie kobiety będą zadowolone z takiego rozmiaru. Kieliszek stawiamy na prawo od talerzyka. Obok niego kieliszek do wina, jeśli podajemy czerwone i białe, to kieliszki do obu rodzajów. Jeśli nie ma winietek dla gości, kieliszki powinny stać przy wszystkich talerzach. Ale gdy każdy gość przypisany jest do miejsca, kieliszków nie ustawiamy przy dzieciach i osobach niepijących.
Należy również pamiętać o tym, że nie każdy może lub chce pić wódkę soute. Poza kieliszkami, dobrze też dostarczyć odpowiednie szkło do robienia koktajli. Ukłonem w stronę gości jest zapewnienie szerszego wyboru alkoholi niż tylko czysta wódka. Dobrze wyposażony barek weselny powinien zawierać czerwone i białe wino, dwie lub trzy wódki kolorowe oraz whisky lub brandy.
Zatrudnienie własnego barmana staje się coraz bardziej popularne na wykwintnych i eleganckich weselach, a specjalne pokazy barmańskie również nie są już rzadkością.
Niektórzy decydują się dodatkowo na specjalne karteczki np. z wierszykami, imionami itp.,  które przyczepiają do szyjek trunków. To bardzo ciekawy pomysł, ale pomyśleć o tym dużo wcześniej, aby treść i wykonanie były dobrej jakości. Można zakupić również ubranka na butelki, które będą stanowiły dodatkową ozdobę stołu.