CracowWeddings

www.cracowweddings.com

Angelika +48 504 017 311
Piotr +48 721 764 000

Słodko mi …

10 lutego 2013

163301_418036594949431_709253676_n

W pierwszym etapie planowania stosujemy dwie główne wytyczne:
Wielkość tortu – zależna od ilości gości (około kilograma na 10 osób)
Budżet – ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten rozpustny element naszego wesela.
Ceny zaczynają się od 25 zł/kg nawet po 70 zł/kg.

Jeśli chodzi o całą resztę słodkiej atrakcji spokojnie można poszaleć. Wszystko zależy od pomysłowości, fantazji Pary Młodej oraz inwencji i umiejętności cukiernika.

1. Smak tortu
Nie da się wybrać smaku, który pasować będzie wszystkim gościom. Są tu więc dwa rozwiązania -  albo decydujecie się na smak neutralny, który z reguły pasuje większości osób: kawowy, orzechowy (trzeba uważać na coraz częstsze alergie na orzechy), waniliowy, śmietankowy, czekoladowy lub dobieracie smak tortu do Waszych upodobań. A przygotować można wszystko – torty owocowe, lodowe, marchewkowe, bezowe…
2. Styl tortu
Aby całość wesela pięknie wyglądała, tort powinien być dopasowany do stylu wesela. Wystroju sali, innych dodatków (koronki, pióra, kwiaty), stylu: klasyczny, ekstrawagancki, tematyczny (filmowy, vintage, itp.)
3. Kształt tortu
Najpopularniejsze są piętrowe torty okrągłe. Nikt jednak nie powiedział, że nie można upiec tortuc tort kwadratowego, trójkątnego, a nawet w kształcie kuli. Im bardziej niezwykłe wesele, tym bardziej unikalny kształt (koła zębate, rybki. ludziki etc.).
4. Kolor tortu
Wprawdzie z reguły przygotowuje się torty białe, niemniej jednak warto zastanowić się nad możliwością dopasowania koloru tortu do koloru sukienek druhen, obrusów, kwiatów. Dopasowany kolorystycznie tort będzie zarówno dobrze prezentował się na zdjęciach, jak i doda całemu weselu elegancji, wykwintności i spójności.
5. Zdobienie tortu
Tradycyjne figurki na szczycie trzeciego piętra są już nieco passe. Zwłaszcza że można przygotować dowolne zdobienie z cukru, a nawet nadrukować na torcie zdjęcie, wybrane motto lub monogramy. Zaszalejcie i umieśćcie na torcie coś co jest Wam bliskie.

Tort może być wielopiętrowy, umieszczony jedne na drugim, podany na osobnych paterach czy stanowiący specjalny krajobraz: panoramę gór czy pałac z fontannami i podświetleniem.
Coraz częściej też zamiast jednego dużego tortu stosuje się mini torciki, specjalnie dekorowane cup cake czy francuskie makaroniki.